Drone Pilotu Nedir? Nasıl Olunur? - HKA Films

    Bizi Takip Edin

a

HKA Films

  /  Blog   /  Drone Pilotu Nedir? Nasıl Olunur?

Drone Pilotu Nedir? Nasıl Olunur?

Son yıllarda özellikle reklam sektöründe olmak üzere birçok alanda kullanılan drone çekimleri, yukarıdan görüntü elde etmek amacıyla kullanılmaktadır. Amatör işlerden profesyonel prodüksiyonlara kadar hemen hemen her alanda, görüntüleme aracı olan Drone’lar havadan çekim işlerinde kullanılmaktadır.

Drone Pilotu Kimdir?

Drone veya Türkçe adıyla insansız hava araçlarını kullanan kişilere “Drone Pilotu” denir. En basit tanımıyla, yerden kumandalı hava aracı anlamına gelir. Uçuş mekanizmasına sahip bu yönetilebilir akıllı cihazların tümüne genel bir tabir olarak “drone” terimi kullanılmaktadır. Bu araçları kullanma lisansına sahip olan ve mesleki amaçlarla kullanan kişiler drone pilotu olarak adlandırılır. Drone kullanmak, belirli bir yetkinlik düzeyi ve eğitim gerektirir. Yetkinlik düzeyini geliştirmek için deneyim kazanma çalışmaları önemlidir. Bu nedenle drone pilotlarının kendilerini sürekli olarak geliştirmesi gerekmektedir. Yeniliklere açık olan bu alanda tecrübe kazanmak, mesleki başarı açısından büyük önem taşır.

Drone Pilotu Nasıl Olunur?

Drone pilotu olabilmek için çeşitli kurumlarda eğitimler verilmektedir. Son yıllarda talep ve gereksinimlerin artmasıyla, bu alanda yetişmek isteyen kişilerin eğitim alması ve gerekli bilgi birikimine sahip olması gerekmektedir. Drone pilotluğu ve bu yetkinlik için yapılması gerekenler, teknolojiyi yakından takip edenlerin merak ettiği konuların başında gelmektedir.

Ticari amaçla drone kullanmak isteyenlerin mutlaka bu alanda eğitim alarak drone ehliyeti edinmeleri gerekmektedir. Drone uçurabilmek için verilen ehliyetler, mevzuatta IHA0, IHA1, IHA2, IHA3 olarak belirlenmiştir. Hangi eğitimin alınması gerektiği, kullanım amacı ve drone ağırlığına bağlı olarak belirlenir. Bu eğitimler arasında genellikle IHA0 ve IHA1 ticari amaçlarla yaygın olarak kullanılır.

Eğer yarış pilotu olmayı düşünüyorsanız, drone pilotu ehliyetinin yanı sıra yarışçı lisansına da sahip olmanız gerekmektedir. Bu lisansı THSF’ye bağlı spor kulüplerinden veya bireysel olarak İl Spor Müdürlüklerinden temin edebilirsiniz. Ayrıca eğitim sonrasında kendinizi geliştirmek için online simülatör oyunlarını da deneyebilirsiniz.

Bizler HKA Films olarak Drone video ve fotoğraf çekimleriyle markanızın ihtiyaç duyduğu alanlara göre en kaliteli çekim ve düzenleme hizmetleri sunuyor, sektöre uygun tanıtım filmleri, etkinlik klipleri gibi birçok işlerde hizmet veriyoruz.

Detaylı bilgi almak için https://hkafilms.com/ web sitemiz üzerinden bizlere ulaşabilirsiniz.