Hka Films 9 Farklı Çekim Ölçeği - HKA Films

    Bizi Takip Edin

a

HKA Films

  /  Blog   /  Hka Films 9 Farklı Çekim Ölçeği

Hka Films 9 Farklı Çekim Ölçeği

GÖZ HİZASI: Kamera hizasının karakterin göz seviyesine getirildiği çekimdir. Göz Hizası çekim için karakterin kameraya bakması gerekmez. Göz Hizası çekimi, insan gözüyle benzer bir açıdan bakarak tanıdık/doğal bir perspektif yaratır.

ALT AÇI: Kamera açısının göz hizasının altında kaldığı çekimdir. Çok Alt Açı tekniği ise kameranın yere kadar indirilmesine denir. Kamera, karaktere veya unsura aşağıdan yukarıya doğru bakar ve çekilen unsur daha büyük, ihtişamlı görünür.

ÜST AÇI: Kamera açısının göz hizasının üstünde kaldığı çekimdir. Karaktere/unsura yukarıdan aşağı doğru bakılır ve daha küçük ve/veya küçültülmüş bir konumda/duyguda görünür.

BEL PLAN: Kameranın karakterin bel hizasında konumlandırılmasıyla yapılan çekimdir. Birden fazla karakteri aynı anda göstermek veya karakterlerin fiziksel aktivitelere girdiği sahneler için tercih edilir.

DİZ PLAN: Kameranın karakterin diz hizasında konumlandırılmasıyla yapılan çekimdir. Karakteri ve çevresiyle olan etkileşimini göstermek için tercih edilir.

BOY PLAN: Karakter boydan görünür. Karakteri tanıtmak ya da karakterin hareketini tam bir şekilde göstermek için kullanılır.

OMUZ PLAN: Kolların vücutla birleştiği noktadan kafa boşluğuna kadar olan çekim tekniğine Omuz Plan denir. Bu planda karakter artık seyirciyle karşı karşıyadır. Yoğun duygu ve mimikler bu planda seyircinin net görebileceği şekilde ortadadır. Bundan dolayı bu planda seyirci karakterle daha fazla bağ ve empati kurabilir.

EĞİK AÇI/DUTCH ANGLE: Kameranın zemine göre bir tarafa doğru eğilerek; eğik ve bükük bir görüntünün sağlandığı çekimdir. Genellikle doğal olmayan bir perspektif sunularak seyircide rahatsızlık veya gerilim hissi yaratmak için tercih edilir.

KUŞ BAKIŞI: Karaktere veya unsura kuş bakışı bakılan çekimdir. Karakterlerin hareketlerini ve çevrelerini göstermek için tercih edilir. Üst Açı çekimin aksine karakter yukarıdan değil tamamen tepeden gözükür.